Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out"

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Zanim nastąpi zwrot jachtu po czarterze

Mimo iż procedura zdania jachtu odbywa się zwykle w sobotę, do macierzystego portu trzeba wrócić do już w piątek po południu. Pamiętajmy, że nie jest to wymysł mający utrudnić nam życie, bo w praktyce takie rozwiązanie jest korzystne dla każdej ze stron: armator wie, że kolejnego dnia łódź będzie gotowa dla nowej załogi, a my zyskujemy czas, by bez stresu przygotować się zwrot jachtu (a przy okazji oszczędzamy pieniądze, bowiem pierwszy i ostatni postów w porcie macierzystym jest darmowy).

Trzeba jednak pamiętać, że zanim bezpiecznie zacumujemy przy kei, należy jeszcze odwiedzić stację benzynową i zatankować do pełna. I tu może pojawić się pewien problem, zwłaszcza w szczycie sezonu – nasza załoga z pewnością nie będzie jedyną, która ma w bliskiej perspektywie zwrot czarterowanego jachtu; oznacza to, że przed dystrybutorami mogą tworzyć się kolejki, dlatego planując rozkład dnia, trzeba uwzględnić fakt, że możemy spędzić w nich nieco czasu.

Procedura zdania wynajętego jachtu

Zwykle procedura „check-out” ma miejsce w godzinach porannych, przeważnie koło 9.00. Do tego momentu łódź musi opuścić zarówno cała załoga, jak i wszystkie jej bagaże, a także... śmieci. Przed zejściem na ląd należy więc dokładnie sprawdzić, czy na pewno nic nie zostawiliśmy w zakamarkach jachtu, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc, jak:

  • luki,
  • jaskółki,
  • miejsca pod materacami.

Sama procedura „check-uot” w gruncie rzeczy przypomina check-in, czyli przejęcie jachtu przed rozpoczęciem rejsu. Polega ona na tym , że przedstawiciel armatora sprawdza stan łodzi, posiłkując się listą podpisaną przez obie strony na początku czarteru.

Jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, nie ma żadnych uszkodzeń czy braków, procedura zdania jachtu kończy się podpisaniem protokołu i zwrotem kaucji. A co, jeśli podczas naszego rejsu jednak doszło do jakichś usterek?

Mówić, czy nie mówić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że po przeciwnej stronie też są ludzie. Dzięki temu zwrot jachtu przebiegnie w atmosferze wzajemnego zrozumienia, a ewentualne nieporozumienia zostaną wyjaśnione bez zbędnego stresu.

Krótko mówiąc: jeśli w czasie rejsu cokolwiek zepsuliśmy, zgubiliśmy, zarysowaliśmy – powiedzmy o tym wprost. Jeżeli sami uczciwie przyznamy się do poczynionej szkody, armator zwykle potraktuje nas znacznie łagodniej, niż w przypadku, gdy zobaczy, że ma do czynienia z oszustem.

Pamiętajmy również, że procedura zdania jachtu to dobry moment, by poinformować o usterkach w funkcjonowaniu łodzi, które leżą po stronie armatora: przepalona żarówka, brak znaczników na łańcuchu kotwicznym, niedostateczna ilość krawatów, niedostateczne wyposażenie apteczki czy skrzynki bosmańskiej – wszystko to są drobnostki, których właściciel łodzi może nie być świadomy. Jeśli podczas zwrotu jachtu powiemy mu o nich, ma szansę je naprawić, zwiększając poziom bezpieczeństwa kolejnej załogi. Któregoś dnia to my będziemy tą załogą — a może już byliśmy i nawet o tym nie wiemy?

Zwrot jachtu – newralgiczne punkty

Warto wiedzieć, że istnieją takie elementy, którym przedstawiciel armatora będzie się szczególnie dokładnie przyglądać podczas procedury check-out. Należą do nich:

  • liczba odbijaczy,
  • stan techniczny toalet,
  • żagle,
  • kadłub, w szczególności dziób i rufa.

Ponieważ nie wszystko widać z poziomu pokładu czy nabrzeża, zwykle podczas zwrotu jachtu armator zatrudnia nurka, który już w porcie schodzi pod wodę i sprawdza, czy na łodzi nie ma ewentualnych uszkodzeń. Ponieważ dziób i rufa należą do najbardziej narażonych na kontakt, zwykle jego uwaga koncentruje się właśnie tam.

Podsumowując: procedura check-out może przebiegać szybko, sprawnie i w miłej atmosferze – a to, czy rzeczywiście się tak stanie, zależy w dużej mierze od nas samych. Jeśli jesteśmy rzetelni i dbamy o łódź, a także czarterujemy ją od sprawdzonych armatorów, jest ogromna szansa, że zobaczymy naszą kaucję w całości i wrócimy do domu pełni wyłącznie dobrych wspomnień.

 

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

NASZE MARKI