Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

13 zasad czarterowania jachtów

13 zasad czarterowania jachtów Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów. Działamy na rynku czarterów prawie 20 lat, w tym czasie nauczyliśmy się bardzo wiele, dlatego chcemy podzielić się z Wami naszym doświadczeniem i spostrzeżeniami na co warto zwrócić uwagę, planując wakacje na jachcie.

1. Negocjuj

Oferta, którą otrzymasz, często podlega negocjacjom, nie zakładaj, że są to już ostateczne stawki. Dużo zależy od wiedzy agenta na temat armatorów oraz ich polityki cenowej.  Pamiętaj jednak, że są limity, których się nie przeskoczy. Ważne, żeby armator, agent i czarterujący byli równie zadowoleni. Wybierając oferty, kieruj się jakością, a nie tylko ceną. Rezerwuj jachty tylko od sprawdzonych armatorów. Zasada "co jest tanie, to jest drogie" często ma miejsce w branży czarterowej. 

Charter Navigator działa w branży żeglarskiej od wielu lat. Wyczarterowaliśmy tysiące jachtów, a w naszej bazie bywało, że mieliśmy ponad 800 armatorów. Wiele firm znamy od początku ich istnienia. 


2. Analizuj rabaty

Atrakcyjna na pierwszy rzut oka zniżka 30% wcale nie oznacza, że cena jest najlepsza, gdyż liczy się wartość końcowa. Uważaj na chwyty marketingowe armatorów i agentów. 

Przed wysłaniem do Ciebie oferty analizujemy ją właśnie pod kątem wyłapania zagrywek marketingowych. 


3. W grupie taniej

Jeśli szukasz najtańszego jachtu jednokadłubowego w przeliczeniu na osobę, wybieraj jednostki 3 lub 4 kabinowe z dwoma miejscami w mesie. 

Podobne zasady tyczą się także katamaranów, barek itd. itd. Jesteśmy od tego, aby Ci w tym pomóc.


4. Rabat ma swoje granice 

Zazwyczaj armatorzy udzielają rabatów do 20%. Ze swojej prowizji nieco może odjąć także agent. Po uzyskaniu wyceny nie uzyskasz zniżki większej niż 5-10%. 

Oczywiście bywają wyjątki. W razie potrzeby nasi konsultanci podpowiedzą Ci, jaki jeszcze rabat jest możliwy do uzyskania.


Pps. Powyższe zasady nie dotyczą czarterów "last minute". 


5. Gdzie jeszcze szukać zniżek.

Zazwyczaj armatorom łatwiej jest udzielić rabatu 100 euro za silnik zaburtowy (SUP, kajak, spinaker itp. dodatki) niż odjąć 100 euro od ceny jachtu. 
 

6. Licz koszty dodatkowe

Koszt czarteru to nie tylko cena za jacht, ale także opłaty dodatkowe, koszty dotarcia do mariny (przelot, podróż autokarem lub autem). Oszacuj je przed wyborem czarteru, gdyż może się okazać, że tani jacht, ale z niekorzystnie położonej mariny, wcale nie wyjdzie tak dobrze. Warto wtedy rozważyć czarter z popularnej mariny, z łatwiejszym dojazdem.

Czarterując kilkaset jachtów rocznie, pływając jako skipperzy, znamy dość sporo akwenów. Tym samym wiemy, czy warto wyczarterować jacht z danej mariny i czy, przy tym "nie zjedzą" nas dodatkowe koszty np. transportu
 

7. Podawaj szczegóły

Jeśli nie korzystasz z systemu rezerwacyjnego, a składasz zapytanie o czarter drogą mailową lub telefonicznie, sprecyzuj dokładnie swoje pytanie. Podaj jak najwięcej szczegółów (termin, preferowane mariny, model jachtu, rocznik itd.). Im więcej detali tym lepiej. Wtedy konsultant będzie mógł przygotować ofertę, która jest dostosowana bardziej do Twoich potrzeb.

Niemniej nie musisz pamiętać o tej zasadzie. Jeśli tego nie zrobisz, nasz konsultant na pewno wypyta Cię o szczegóły.
 

8. Last minute ma swoje prawa 

Last minute to super sprawa, gdy jesteśmy elastyczni. Pamiętaj jednak, że korzystając z takiej oferty, masz często ograniczony wybór (czarter w sezonie). Ponadto zastanów się, czy czarterując jacht na ostatnią chwilę uda Ci się znaleźć dojazd w dobrej cenie. Chcąc zarezerwować jacht "last minute" w sezonie wysokim, w konkretnym miejscu musisz liczyć się z tym, że może nie być już dostępnych ofert. 

Nasza agencja ma dostęp do wszystkich głównych systemów rezerwacyjnych. Jeśli interesuje Cię czarter "last minute", na podstawie analizy dostępności jachtów podpowiemy Ci czy warto czekać do ostatniej chwili, czy lepiej zarezerwować jacht od razu. 
 

9. Armatorom płać w euro 

Armatorom zazwyczaj powinno się płacić za jacht w euro. Pamiętaj jednak, że taka wpłata wiąże się z przewalutowaniem. Niezależnie w jakiej walucie płacisz, koniecznie sprawdzaj kursy walutowe. Agent musi przelać armatorowi pieniądze w euro. Charter Navigator korzysta z internetowego kantoru Alior Banku (www.kantor.aliorbank.pl), dzięki czemu kursy walut są na poziomie innych, dobrych kantorów internetowych.


10. Sezon zaczyna się we wrześniu

Sezon rezerwacji na Morzu Śródziemnym zaczyna się pod koniec września. Wtedy armatorzy mają już ustalone cenniki na kolejny sezon. Jednakże zazwyczaj konieczna jest wpłata 50% ceny przy rezerwacji. Pamiętaj jednak, że i to podlega negocjacjom z armatorem. Często firmy czarterowe godzą się na I ratę rzędu 30%.

Kiedy sezon zaczyna się i kończy w innych regionach, kiedy warto rezerwować? Napisz, zadzwoń do nas. Wszystko Ci opowiemy, 
 

11. Jeśli wyślę prośbę o wycenę do agenta i armatora, kto da mi lepszą cenę?

Jeśli wyślesz zapytanie do armatora i do agenta, to od tego ostatniego otrzymasz taką samą lub lepszą cenę. Agenci dostają od armatorów prowizje za czarter (armator dzieli się przychodem z agentem). Uczciwy armator nie może oferować niższej ceny niż agent. 

Charter Navigator stara się na bieżąco analizować uczciwość swoich partnerów/armatorów. Jeśli okaże się, że armator zaproponował Ci lepszą cenę, koniecznie powiadom nas o tym. Takie sytuacje są zazwyczaj wyjaśniane w ciągu 1 dnia. 

 

12.  Agent Ci pomoże 

Dobra agencja czarterowa ma duże doświadczenie z armatorami i zna firmy czarterujące. Załatwi problemy związane z umową, przelewami czy kaucjami. W procesie rezerwacji agent wie, z którymi firmami warto współpracować, a z którymi nie. Ponadto objaśni, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę (pozwolenia na opuszczanie wód terytorialnych, dopuszczalna liczba osób na jachcie, odpowiednie patenty).

Czy znamy się na naszej pracy? 

Sprawdź nas.

 

13.  Sprawdzaj opinie 

Czytaj opinie o armatorach, jednakże podchodź z dystansem do informacji w Internecie. W szczególności, zwróć uwagę na nowe firmy, które mają już po kilkanaście dobrych opinii, a działają raptem 3-4 miesiące, nie mając jeszcze pierwszych czarterów za sobą.

Przedstawiając Wam oferty, porównujemy także oferty dostępne na rynku. Staramy się uczulać Was na firmy czarterowe, które działają, łamiąc zasady. 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Opłaty w Parku Narodowym La Maddalena

Pływasz po Sardynii? Zastanawiasz się, ile kosztuje opłata za wpłynięcie jachtem do parku narodowego Archipelagu La Maddalena? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista (i łatwa do znalezienia).

13 zasad czarterowania jachtów

Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów....

Aplikacje żeglarskie - najlepsze aplikacje mobilne dla żeglarzy

Współczesny żeglarz poradzi sobie bez elektroniki? Pewnie, że tak. Ale skoro i tak ma w kieszeni telefon, nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł ułatwić sobie życie i skorzystać z dobrodziejstw techniki. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych aplikacji dla żeglarzy. Które z nich...

Czy znasz aplikacje przydatne w podróży?

Podróże nie zawsze są łatwe, ale mogą odbywać się bez niepotrzebnego stresu. Planując wakacje na jachcie, warto posiadać aplikacje, które ułatwią nam podróż. Jednakże, zacznijmy od początku, czyli od aplikacji, które przydadzą się każdemu. W kolejnej części omówimy...

Euro w Chorwacji a ceny czarterów

W jaki sposób wprowadzenie euro w Chorwacji wpłynie na ceny czartery jachtów? Czy od 2023 roku w chorwackich marinach będzie drożej? A może ceny spadną? Co zrobić z kunami, które zostały z poprzednich rejsów? Zapraszamy do przeczytania naszej krótkiej analizy.

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

NASZE MARKI