Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Raty za czarter – jak je rozłożyć? Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla czarterującego – i co zrobić, by nie dać się złapać na przysłowiowy haczyk? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Jakie mamy opcje?

Rezerwując łódź, zabieramy komuś innemu możliwość popływania nią, a właścicielowi - zarabiania na niej. Nic zatem dziwnego, że armator nalega, byśmy już w momencie dokonywania rezerwacji potwierdzili nasze szczere zamiary, wpłacając pewną kwotę, a resztę uiścili 4-6 tygodni przed rejsem. To uczciwe rozwiązanie, stwarzające klarowną dla wszystkich stron sytuację. Pozostaje jednak pytanie: ile to jest „pewna kwota”?

Najczęściej przyjmuje się tu jedno z poniższych rozwiązań:

  • mała pierwsza rata (20 lub 30%) plus większa druga rata,
  • małe dwie pierwsze raty (np. po 25%), plus większa trzecia – to jeśli do rejsu jest wiele miesięcy,
  • dwie równe raty,
  • płatność 100%.

Która z opcji jest najlepsza i najbezpieczniejsza dla czarterującego? Odpowiedź jest prosta: im mniej wpłacimy na początku, tym lepiej. Już wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

Mała kasa – małe ryzyko

Niezależnie od tego, czy rozłożyliśmy płatność na dwie, czy na trzy raty, już w momencie podpisania umowy i zarezerwowania łodzi ponieśliśmy pewne koszty – a wraz z nimi zgodziliśmy się na jakieś ryzyko.

Trzeba pamiętać, że zarówno załogantom, jak i armatorom zdarzają się tzw. wypadki losowe, na które nikt nie ma wpływu: kłopoty zdrowotne, finansowe, osobiste itp. Ostatnie lata pokazały też, że wystarczy, by na drugim końcu świata mityczny Chińczyk zjadł nietoperza, a cała ludzkość wstrzyma oddech (i wyjazdy wakacyjne) na wiele miesięcy. W każdym z opisanych przypadków wpłacona przez nas gotówka nie przepadnie – ale zostanie zamrożona, a to nigdy nie jest miłe.

W świetle tych faktów wypada szczególnie dokładnie przyjrzeć się ofertom firm, które zachęcają, by od razu wpłacić im całą kwotę za czarter. Dlaczego do tego typu propozycji należy podchodzić z rezerwą?

Drugie dno

Firmy pragnące uzyskać pełną płatność (100%) już w momencie rezerwowania łodzi najczęściej wabią swoich klientów dodatkowymi upustami. Trzeba jednak pamiętać, że zasadniczym powodem, dla którego ktoś prowadzi działalność gospodarczą, jest chęć zarobienia pieniędzy – a nie filantropia. Dlaczego zatem dana firma rezygnuje z zarobku na naszą rzecz? Co za tym stoi?

Najczęściej są to kłopoty z płynnością finansową. Taki zastrzyk gotówki w odpowiednim czasie może bardzo pomóc danemu przedsiębiorcy, uchronić go od poniesienia kar itp. Czy zatem warto zdecydować się na tego typu ofertę?

Warto, ale tylko wtedy, gdy jest to firma sprawdzona, znana, taka, z którą mamy pozytywne doświadczenia. Jeśli jest od jakiegoś już czasu na rynku, to jej kłopoty z płynnością prawdopodobnie są przejściowe. Wówczas, zgadzając się na nietypowe warunki płatności, zostajemy beneficjentami sytuacji, w której się znalazła, a w zamian za to ponosimy pewne ryzyko (nadal przecież przypadek losowy – również po naszej stronie - może sprawić, że rejs się nie uda).

Jeśli jednak taką ofertę składa tzw. firma-krzak, której zupełnie nie znamy, warto poszukać na jej temat informacji w sieci, zadać dodatkowe pytania itp. Jeśli podczas takiego researchu okaże się, że cokolwiek budzi nasze wątpliwości - bezpieczniej będzie wybrać inną opcję.

Płatność 100% - kiedy ma sens?

Jak już wiemy, podstawą jest wiarygodność i renoma danej firmy oraz nasze (lub naszych znajomych) doświadczenia z nią. Trzeba też pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których płatność 100% jest koniecznością; ma to miejsce wówczas, gdy polujemy na opcję „last minute” i do rejsu pozostało bardzo niewiele czasu, np. 4-5 tygodni.

Wówczas rozkładanie płatności na raty nie ma sensu – i w takich przypadkach normą jest, że armator oczekuje od nas pełnej wpłaty, a jego oferta z definicji obłożona jest znacznym upustem, a co za tym idzie – chętnych na nią jest wielu.

Podsumowując: uważajmy na nasze pieniądze. Płacąc w ratach, dopilnujmy również, by wszelkie koszty dodatkowe (np. opłata za sprzątanie jachtu, silnik zaburtowy itp.) wliczone było do ostatniej z nich.

Zwróćmy też uwagę na sezon, w którym dokonujemy płatności: jeśli jest to okres od października do marca (a więc czas, gdy umów o czarter podpisuje się niewiele), a ktoś wymaga od nas wpłaty 100%, oferując niezwykle atrakcyjne upusty, należy zawsze zadać sobie pytanie, co za tym stoi.

Zobacz najlepsze oferty czarterów jachtów:

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

NASZE MARKI