Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Chorwacja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Chorwacja Chorwacja Skaliste krajobrazy, wysepki porośnięte sosnowymi lasami, miasta kryjące w sobie perełki architektury i śródziemnomorski klimat. To wszystko w połączeniu ze znajdującymi się na światowym poziomie marinami zapewnia doskonały wypoczynek pod żaglami.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Chorwacja »

Chorwacja to kraj, który stawia na turystykę - tym bardziej, że ma do tego wyśmienite warunki. Wspaniałe morze, piękne góry i zielone wyspy, to czynniki, które przyciągają turystów nie tylko z całej Europy, ale również ze świata. Klimat śródziemnomorski, czyli duża ilość słońca, ciepłe morze, sprzyjające wiatry, czyste plaże oraz świetnie zorganizowana baza, doskonałe warunki, świetna infrastruktura, wiele przystani dla łódek i piękne zakątki to idealne połączenie dla żeglarza poszukującego miejsca dla siebie i jachtu. Chorwacja jest również bardzo często wybierana przez całe rodziny z małymi dziećmi.

Klimat śródziemnomorski, który panuje w Chorwacji bardzo sprzyja amatorom wodnego szaleństwa. Adriatyk to idealne miejsce dla żeglarzy. Składa się na to ciepłe i czyste morze, dobra pogoda, wydłużony do prawie siedmiu miesięcy sezon żeglarski, urozmaicone, pełne zatok i wysepek wybrzeże, które łącznie liczy 5790km. Czekają na nas tysiące dobrze wyposażonych i zadbanych jachtów, kilkadziesiąt świetnie wyposażonych marin o bardzo wysokim standardzie, tysiące małych portów i zatok nadających się do kotwiczenia. Do tego sterylna wprost czystość, spokój i kultura w marinach. Dlatego też Chorwacja to jedna z najpopularniejszych destynacji wśród polskich żeglarzy.

Chorwacja to raj dla żeglarzy gdzie swoje pierwsze kroki stawiają osoby, które dotąd nigdy nie żeglowały po morzu. Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów oraz nowoczesny serwis w przystaniach uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami.

Do Chorwacji łatwo jest się dostać drogą powietrzną, a dostępnych jest także sporo lotów tanimi liniami lotniczymi. Lotniska w Chorwacji znajdują się w Splicie (SPU) - to wygodny dolot do marin w miejscowościach Split, Kastela, Trogir, Seget Donji, Rogoznica, Primosten, Sibenik, a latają tam m. in. linie Easyjet czy Wizz Air; w Zadarze (ZDU) - dostęp do marin w miejscowościach Zadar, Sukosan, Biograd (lataja tam linie Eurowings, Easy Jet, LOT, Ryanair czy Vueling). Lotnisko w Dubrowniku (DBV) - wygodny dostęp do mariny w tym samym mieście (lataja tutaj np. Lufthansa, Austrian Airlines czy Emirates).
 



Porty / Mariny w Chorwacji


Istria - półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego z typową wenecjańską architekturą budowli, kościołów i dzwonnic. Istrię tradycyjnie dzieli się na trzy części, w zależności od koloru ziemi: Białą (skały wapienne), Szarą (skały fliszu) i Czerwoną (gleba zawierająca wiele związków żelaza). Wybrzeże jest bardzo malownicze, miasta i miasteczka niezwykle interesujące. Najpopularniejszymi miejscami półwyspu są Porec, Rovinj, Pula i Park Narodowy Brijuni.

Umag (ACI marina) - kurort turystyczny niedaleko granicy ze Słowenią. Miasto atrakcyjnie położone, niedaleko takich nadmorskich miejscowości, jak Porec i Rovinj. Bogata baza turystyczno - rekreacyjna zapewniają turystom rozrywkę i komfortowy wypoczynek.

Informacje o armatorach: W marinie Umag praktycznie brak firm czarterujących jachty. 

 

Porec (marina Porec) - największe i najbardziej popularna miejscowość wypoczynkowa Istrii. Romantyczny port i starówka kryją w sobie pokaźną liczbę restauracji, barów i sklepów. W dwóch lagunach Zielonej i Błękitnej znajduje się centrum wypoczynkowe i sportowe (m.in. windsurfing, nurkowanie). Starówka znajduje się na niewielkim półwyspie, do którego można dostać się mini-kolejką. Jednym z najważniejszych zabytków jest bazylika Eufrazjusza wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Informacje o armatorach: W marinie Porec praktycznie brak firm czarterujących jachty. 

 

Rovinj (ACI marina) - miasto i port leżące na zachodnim wybrzeżu Istrii. Jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek środkowo-morskich w Chorwacji. Wzdłuż wybrzeża rozsiane jest mnóstwo wysp, wysepek i raf. Całe jądro miasta jest chronionym zabytkiem kulturalno - historycznym. Nad miastem dominuje duży kościół parafialny Św. Eufemii. Rovinj zachwyca przede wszystkim przepiękną okolicą miasta oraz romantyczną architekturą.

Informacje o armatorach: W marinie Rovinj praktycznie brak firm czarterujących jachty. 

 

Pula (ACI marina) - w tym miasteczku ożywa rzymska przeszłość Istrii. Jest skarbnicą bezcennych zbiorów muzealnych i antycznych zabytków. Za największą atrakcję Puli uważa się amfiteatr wybudowany w I wieku n.e. i zaliczany do najlepiej zachowanych spośród tego typu obiektów. Spacerując po starówce, wąskimi uliczkami niedaleko portu, można dojść do świątyni Augusta. Warto również odwiedzić miejski targ. Pula jest jedną z najważniejszych baz morskich Chorwacji oraz miastem uniwersyteckim i razem z Pazinem stanowi administracyjne centrum Istrii.

Informacje o armatorach: Dość duża liczba firma czarterujących jachty. Przy czarterze większej floty należy zwrócić uwagę czy wszytkie jachty są z tej samej mariny, gdyż w Puli jest ich kilka. Jeśli planuje się rejs poza Chorwację (Wenecje, Słowenia) należy upewnić się, czy jacht ma pozwolenie, w jakiej odleglości od brzegu może pływać oraz czy pozwolenie na opuszczenie wód terytorialnych nie jest przypadkowo płatne. Zazwyczaj jest ono wliczone w cenę, ale są wyjątki. Również nie zawsze każdy jachty armatora ma pozwolenie (jachty dopiero co zakupione nie zawsze mają na czas).

 

Pomer (ACI Marina) - to turystyczne osiedle położone tuż przy znanej Puli. W lokalnej marinie znajdują wszystko, co jest potrzebne do przygotowania łodzi i załogi na bezpieczną i wygodną dalszą drogę. Ciekawe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Informacje o armatorach: Dość sporo firm czarterujących jachty. 

 

Medulin - 
Informacje o armatorach: Kilka firm czarterujących jachty.

Pula (Veruda) - 
Informacje o armatorach: Dość duża liczba firma czarterujących jachty. Przy czarterze większej floty należy zwrócić uwagę czy wszytkie jachty są z tej samej mariny, gdyż w Puli jest ich kilka. Jeśli planuje się rejs poza Chorwację (Wenecje, Słowenia) należy upewnić się, czy jacht ma pozwolenie, w jakiej odleglości od brzegu może pływać oraz czy pozwolenie na opuszczenie wód terytorialnych nie jest przypadkowo płatne. Zazwyczaj jest ono wliczone w cenę, ale są wyjątki. Również nie zawsze każdy jachty armatora ma pozwolenie (jachty dopiero co zakupione nie zawsze mają na czas).

Vrsar - 
Informacje o armatorach: Występują jachty czarterowe, ale jest ich bardzo mało.

Zalew Kvarnerski (Kvarner) - to region o różnorodnym klimacie i roślinności, łączący nadmorskie wybrzeże, wyspy i góry, trzechsetletnią architekturę i kulturę. Region Kvarneru do z jednej strony wielki zalew Kvarnerski z miastami: Rijeka, Opatija, Crikvenica i Novi Vinodolski, a z drugiej strony jedne z największych chorwackich wysp: Krk, Cres, Rab i Lošinj. Ze względu na swoje położenie geograficzne Kvarner może zaoferować specyficzne i różnorodne atrakcje turystyczne - od największego karnawału maskowego w Rijece, po przez Tagri Nautice dla wszystkich miłośników morza i statków, kończąc na atrakcjach żeglarskich.

Punat (marina) - drugie pod względem wielkości osiedle na kvarnerskiej wyspie Krk, którą z lądem łączy most. Niegdyś znana stocznia, obecnie jedno z przewodnich centrów turystyki żeglarskiej na chorwackim wybrzeżu. Tutaj znajduje się wspaniale wyposażoną wielką marinę, kompletnie urządzone kąpieliska otoczone bujną roślinnością. Szczególną atrakcją jest leśna wysepka Košljun z niewielką przystanią i klasztorem franciszkańskim, leżący w pobliżu płytkiej zatoki Puntarska draga. 

Informacje o armatorach: Duża liczba firma czarterujących jachty. Marina znajduje się na wyspie Krk, która połączona jest ze stałym lądem, mostem znajdującym się w jej północnej części.

 

Cres (ACI Marina) - położony jest na wschodniej części wyspy o tej samej nazwie, dla której typowe są kamieniste tereny, bujne lasy iglaste i błękitne morze. Jako największe miasto wyróżnia się z całą pewnością długą historią. Serce tej miejscowości bije w małych nieckach portowych. Idealne miejsce do spędzenia miłego i spokojnego urlopu.

Informacje o armatorach: Brak firm czarterujących jachty.

 

Mali Lošinj (marina) - wyspa ze szczytem Televrina, z którego roztacza się fantastyczny widok. Porośnięta lasami oraz makią, ma bardziej poszarpaną linię brzegową z mnóstwem zatok i zatoczek, bardzo lubianych przez żeglarzy. Miejscowość Mali Lošinj sławna jest z zabytkowej architektury i drobnych portów prawie niezmienionych przez czasy teraźniejsze. Port jest jednym z najlepiej osłoniętych schronień w tej okolicy. Liczne atrakcje turystyczne oraz możliwość uprawiania różnych sportów, w tym nurkowania (wrak Tihany, jaskinie ze świetlikami, ściany z koralami oraz wielki Canyon) sprawiają, iż jest to wymarzone miejsce dla żeglarzy.

Informacje o armatorach: Bardzo mała liczba firm czarterowych. Dość problematyczny dojazd.

 

Simuni (ACI Marina) - miasteczko położone w zatoce o tej samej nazwie na wschodnim wybrzeżu wyspy Pag, która wygląda tak, jakby uścisnęła morze. Jest to urocza miejscowość rybacka. Gościnni gospodarze częstują bogatym wyborem rybnych specjalności. Tutejsza marina - otwarta przez cały rok - ma 150 miejsc w dokach oraz 50 miejsc na lądzie.

Informacje o armatorach: Brak firm czarterujących jachty.

 


Novi -
Informacje o armatorach: Raptem kilka jachtów pod czartery.

Trget -  
Informacje o armatorach: Praktycznie nie ma jachtów czarterowych.

Rijeka - 
Informacje o armatorach: Praktycznie nie ma jachtów czarterowych.

Północna Dalmacja - tą nazwą określa się cześć Dalmacji pomiędzy wyspą Pag i miasteczkiem Primošten. Jej centralnym miejscem jest Zadar, ale równie interesującą częścią oferty turystycznej są inne, mniejsze miasta, powstałe w czasach Cesarstwa rzymskiego. Oprócz licznych wysp i wysepek są tu dwa parki narodowe - wodospady rzeki Krka i archipelag wysp Kornaty.

Biograd na Moru (marina Kornati) - to urocze miasteczko na riwierze zadarskiej, w południowej części kanału Pašman. Dzięki usytuowaniu w środkowej części chorwackiego wybrzeża stał się on centrum rozwoju turystyki oraz żeglarstwa. Jest doskonałą bazą wypadową w okolice Parków Narodowych (Paklenica, Krka), Archipelagu Kornaty, Parku Przyrody Telascica oraz największego w Chorwacji jeziora Vransko.

 

Murter (marina Hramina) - jest jednym z trzech większych miast na wyspie o tej samej nazwie. W mieście można odpocząć na miejskiej plaży, która umiejscowiona jest w zatoce Hramina, gdzie znajduje się także żeglarska przystań. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz żeglarzy lubiących ciche i spokojne wakacje. Czyste morze, częściowo piaszczyste plaże, 100-letnie drzewa oliwne, przystanie pełne łodzi rybackich i jachtów a także bliskość parków narodowych "Kornati" i "Krka" przyciągają co roku wielu turystów.

 

Zadar (marina) - warto pobyć tu kilka dni, zwiedzając antyczne i średniowieczne zabytki w położonym na czworokątnym półwyspie starym mieście, w tym główną atrakcję miasta i jego symbol, czyli rzymskie forum. Warto również zwiedzić Park Narodowy Kornati.

 

Betina (marina) - miejscowość położona na wybrzeżu wyspy Murter. Marina w zatoce Zdrače mieści 200 jednostek na wodzie i 80 przy brzegu. Mieszkańcy Betiny zajmują się głównie winiarstwem, uprawą oliwek, wyrobem oliwy oraz rybołówstwem. Betina posiada bardzo dobre warunki do wypoczynku i tradycyjne restauracje rybne.

 

Jezera (ACI Marina) - znajdują się na wyspie Murter, którą z lądem łączy most w miejscu Tisno. Jezera leżą w zatoce o tej samej nazwie, w której jest również port. Tutejsi mieszkańcy tradycyjnie zajmują się rybołówstwem, uprawą oliwek i wyrobem oliwy, winiarstwem. Dzięki położeniu geograficznemu wybudowano w Jezera Centrum Żeglarskie oraz marinę z 200 miejscami do cumowania. Jezera słynie z kuchni morskiej i rybnych specjalności. W Jezerze znajduje się marina ACI, dobrze wyposażona w miejsca do cumowania i sanitariaty.

 

Vodice (ACI Marina) - to turystyczne centrum północnej części kanału Szibenik, to miasteczko tętniące życiem przez całe lato. Idealnym miejscem na wypoczynek są plaże i ciche zatoczki. Centrum miasta to typowo śródziemnomorska zabudowa historyczna, wokół której powstają współczesne budynki. 

 

Sukosan (marina Dalmacija) - leżąca w zatoce miejscowość znana jest z mnóstwa piaszczystych plaż. To tu obchodzi się coroczne święta ku czci patrona miasta św. Kasijana, festyn - Noc w Sukosanie oraz karnawał "Luzari", gdzie główną atrakcją są typowe dla tej części Chorwacji maski. Sukosan jest świetnym początkiem dla rejsów w kierunku archipelagu Kornatów.

 



Środkowa Dalmacja - pojęcie to odnosi się na część pomiędzy rzeką Krka i riwierą Makarską na południu. Za jej najważniejsze centrum uważa się Split, a zaraz po nim Trogir. Dzięki jedynemu w swoim rodzaju wybrzeżu, licznym wyspom i czystemu morzu, Dalmacja jest wyjątkowo atrakcyjnym i przyciągającym regionem.

Trogir (ACI Marina) - śródziemnomorskie zabytkowe miasto otoczone wodami Adriatyku. Położony na niewielkiej wysepce o tej samej nazwie, połączonej mostem z lądem stałym oraz na wyspie Cliovo. W 1997 roku miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Najcenniejszym zabytkiem jest znajdujące się na głównym placu Katedra Św. Lovro, ale również renesansowa kaplica św. Iwana oraz ratusz. Wybudowana z kamienia starówka, wąskie i kręte uliczki z czasów helleńskich oraz wspaniałe klasztory tworzą niezapomniany klimat miasta Trogir. Tutejsza marina zaś zapewnia kompleksową obsługę jachtów.

 

Split (ACI Marina) - drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Miejsce owiane bujną historią i licznymi zabytkami, jak m.in. pałac cesarza rzymskiego Dioklecjana, Katedra Św. Duji, Kastel Gomilica czy mury obronne ze słynnymi bramami: Złotą, Srebrną i Żelazną. Prześliczna promenada nadmorska otoczona palmami to idealne miejsce na odpoczynek.

 



Południowa Dalmacja - jest to najbardziej na południe wysunięta część chorwackiego wybrzeża, której centrum turystycznym jest Dubrovnik, zwany "perłą Adriatyku". Na tle przepięknej natury wyróżnia się rzeka Neretva, jej ujście oraz Park Narodowy Mljet. 

Dubrovnik (ACI Marina) - kto nie był w Dubrovniku ten nie wie co znaczy piękno dalmackich miast. Położony na południu kraju nie bez przyczyny nazywany jest "perłą Adriatyku". Zachwyca monumentalnymi budowlami, roślinnością i atmosferą zabytkowego miasta. Dzięki bogatej i unikalnej historii - zarówno politycznej jak i kulturalnej, Dubrovnik został zapisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie "perły Adriatyku" najlepiej rozpocząć od wzgórza Srd, z którego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków świata. Oprócz wiekowych budowli Dubrovnik oferuje także niezapomniane przeżycia. Hitem każdego sezonu jest odbywający się od 1950 r. Festiwal Letni, kiedy to Dubrovnik staje się centrum kulturalno-artystycznym Bałkanów.

 

 



Ciekawostki i porady - podróż do Chorwacji

 

  • Do Chorwacji dotrzemy samochodem, koleją, autobusem lub samolotem. Oferujemy również możliwość wypożyczenia busa Renault Master II dla 9 osób. W przypadku wyczarterowania jednostki w Charter Navigator, cena busa do negocjacji, warunki wynajmu do omówienia.
     
  • Chorwacja posiada bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże. Ten typ wybrzeża z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża.
     
  • Sezon żeglarski na Adriatyku, w pełni nadający się do uprawiania żeglarstwa, trwa od połowy kwietnia do końca października. Dla zjadaczy "niedźwiedziego mięsa" nawet cały rok. Poza zasadniczym sezonem, który trwa od lipca do sierpnia, spadają znacznie ceny, w tym i na czartery jachtów.
     
  • Chorwacja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. W lecie średnia temperatura potrafi wynieść nawet do 30°C. Do rzadkości należą na wybrzeżu dni z ujemną temperaturą. W Dubrovniku od połowy czerwca do połowy września, słońce świeci przez około 10 godzin dziennie.
     
  • W 2008 roku po chorwackiej stronie Adriatyku odbyło się ponad 300 regat, szczególnie w środkowej Dalmacji, gdzie odbywają się największe i najbardziej znane regaty - Splitska Mrduja.
     
  • Dzięki wyjątkowej przejrzystości i bogactwu świata podwodnego, jaskiń, grot podmorskich i grzbietów morskich, chorwackie wody są idealnym miejscem dla nurków. Pod względem ilości wraków Adriatyk należy do najbogatszych mórz na świecie (co najmniej 15 000 zatopionych statków).
     
  • Od początku 2009 roku, w Chorwacji obowiązuje "podatek turystyczny" w wysokości 7kn (ok. 1 €)/dzień/osobę dorosłą ; dzieci do 12 lat są zwolnione z opłaty. Opłata pobierana jest w biurze armatora przy przejęciu jachtu, z góry za cały okres czarteru.
     
  • Obok oficjalnych świąt i uroczystości na terenie Chorwacji, istnieje cała masa lokalnych festiwali, mających charakter uroczystości ludowych, którym towarzyszą tradycyjne tańce i muzyka ludowa. Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
    > luty - tradycyjny karnawał maskowy w Opatii;
    > czerwiec - regaty Splitska Mrduja w środkowej Dalmacji;
    > lipiec - festiwal filmowy w Puli;
    > lipiec/sierpień - Letni Festiwal w Dubrovniku, Krk i Punacie - święto folkloru, muzyki, opery i teatru;
    > wrzesień - festiwal piwa w miasteczkach Buje i Umag, podczas której odbywa się słynna kompania winowa.

     

 



Polecane trasy żeglarskie w Chorwacji

Wybrzeże Chorwacji jak i jej tysiące wysp daje możliwość wytyczenia wielu tras żeglarskich. Można wrócić do portu macierzystego jak również można przepłynąć wzdłuż wybrzeża i zwrócić jednostkę w innej marinie. Proponujemy Państwu cztery trasy, które potwierdzają, iż Chorwacja jest stworzona dla żeglarzy.
 

Split - Split / Środkowa Dalmacja - 7 dni
1: Split - zaokrętowanie
2: Split - Maslinica
3: Maslinica - Vis
4: Vis - Bisevo - Komiza
5: Komiza - Hvar
6: Hvar - Bol
7: Bol - Milna
8: Milna - Split - wyokrętowanie
Slit ⇒ Dubrovnik - 7 dni

1: Split - zaokrętowanie
2: Split - Stomorska
3: Stomorska - Hvar                
4: Hvar - Korčula
5: Korčula - Pomena
6: Pomena - Okuklje
7: Okuklje - Sipanska Luka
8: Sipanska Luka - Dubrovnik

Split ⇒ Dubrovnik ⇒ Split - 14 dni

1: Split - zaokrętowanie
2: Split - Milna
3: Milna - Bol - Jelsa
4: Jelsa - Hvar Town
5: Hvar Town - Komiza
6: Komiza - Scedro
7: Scedro - Korcula
8: Korcula - Pomena
9: Pomena - Saplunara - Sipan
10: Sipa - Dubrovnik
11: Dubrovnik - Lopud - Polace
12: Polace - Korcula
13: Korcula - Vis
14: Vis - Starigrad
15: Starigrad - Lucica - Split

Rogoznica ⇒ Rogoznica - 7 dni
1: Rogoznica - zaokrętowanie
2: Rogoznica - Zirje
3: Zirje - Piskera
4: Piskera - Telascica
5: Telascica - Zut
6: Zut - Opat
7: Opat - Kaprije
8: Kaprije - Rogoznica

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI