Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać? Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Od czego zacząć?

Zarówno zakup jachtu, jak i czarterowanie łodzi może się okazać opłacalne. To, która z opcji jest lepsza w konkretnym przypadku, jest kwestią indywidualną. Zanim więc zapadną jakiekolwiek decyzje, należy uczciwie odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto najważniejsze z nich:

  • Po co mi ten jacht? Czy ma on być spełnieniem marzeń, zabawką, symbolem statusu?
  • Jak często mam ochotę i możliwość, by nim pływać?
  • Ile czasu i pieniędzy zamierzam poświęcić na jego obsługę?
  • Czy chcę i mogę zatrudnić załogę, czy będę robić wszystko samodzielnie?

Analiza powyższych kwestii pozwoli określić zasadność planów kupna jachtu. Na tym jednak nie koniec – by podjąć racjonalną decyzję, trzeba znać szczegóły każdej z dostępnych opcji.

Czarter kontra własny jacht

Chcąc oszacować, ile kosztuje wynajem jachtu, wystarczy sprawdzić oferty na stronach armatorów. Cena czarteru zależy oczywiście od wielu czynników, takich, jak sezon, charakterystyka jednostki, lokalizacja itp. Szacunkowe dane są jednak stosunkowo łatwe do zdobycia.

Nieco trudniej jest ustalić, ile pieniędzy potrzeba na zakup łodzi, bo ceny jachtów są bardzo zróżnicowane: nowe są oczywiście drogie, jednak starsze, wyeksploatowane jednostki można nabyć całkiem tanio, chociaż trzeba tu uwzględnić nakłady na remont. Należy też pamiętać, że koszt jachtu to nie tylko cena jego zakupu i odświeżenia. Łódź trzeba utrzymywać, zimować i obsługiwać, a to również wymaga pieniędzy.

Czarter jachtu – ile kosztuje?

Jak już wiemy, to, ile kosztuje wynajęcie jachtu, zależy od wielu czynników. Istnieje jednak kilka sposobów na zminimalizowanie nakładów ponoszonych na ten cel, na przykład:

  • first minute. Wczesna rezerwacja pozwala obciąć koszty, a przy tym zostawia wiele czasu na ogarnięcie takich elementów, jak dojazd, nocleg po drodze itp.,
  • last minute. Tu wybór jachtów jest ograniczony, a decyzje trzeba podejmować szybko, ale mając szczęście, można trafić na okazje,
  • uzyskanie zniżek za rezerwację podczas targów,
  • śledzenie ofert w mediach społecznościowych.

Wszystko to wymaga pewnej elastyczności z naszej strony. Mając własną łódź, można pływać do woli i nie trzeba przejmować się tym, ile kosztuje czarter jachtu w różnych momentach sezonu.

Zakup własnego jachtu — czemu nie?

Wiele osób uważa, że łódź to skarbonka bez dna. Mimo to wciąż znajdują się chętni do nabycia jednostek pływających, co pozwala wysnuć wniosek, że takie rozwiązanie ma jednak pewne zalety. Do najważniejszych z nich należą:

  1. Komfort: mając swój jacht, znamy jego stan techniczny, nie musimy się przejmować, że poprzednie załogi coś zepsuły i my teraz będziemy się zmagać ze skutkami awarii.
  2. Dostępność – na własnej łódce możemy żeglować, kiedy tylko zechcemy, również w absolutnym szczycie sezonu.
  3. Możliwość zyskania dodatkowego źródła dochodu. Oddając łódź w czarter, można na niej zarabiać, co jednak do pewnego stopnia wpływa na punkty 1 i 2.

Jaki jacht na początek?

Załóżmy, że jednak planujemy nabyć własny jacht. Jaki powinien on być? Przede wszystkim nie starszy, niż 5 lat i odchudzony z bajerów. Nie warto też kupować największej jednostki, na jaką nas stać.

Ile kosztuje mały jacht? Różnie to bywa, zwykle jednak niewielką, dobrze utrzymaną łódkę można nabyć już za kwotę rzędu 100 tys. euro. Ważne jest, by nie przedobrzyć z inwestowaniem: należy potraktować ten zakup, jak próbę i w razie niepowodzenia móc zminimalizować straty.

Planując zakup jachtu, trzeba też oszacować, jaką kwotę mamy do wydania, a następnie obniżyć ją o około 30 procent. Ta rezerwa będzie potrzebna na przeprowadzenie ewentualnych remontów, wprowadzenie udogodnień oraz obsługę kosztów bieżących.

Jacht – koszty utrzymania

Istotnym wydatkiem są nakłady poniesione na utrzymanie jednostki: zimowanie, slipowanie, obsługę itp. Nakłądy na utrzymanie jachtu zależą w dużej mierze od tego, ile potrafimy zrobić samodzielnie i jak daleko od wody mieszkamy. Im większy jest zakres wykonywanych przez nas „prac ręcznych”, tym lepiej.

Oczywiście koszty utrzymania jachtu motorowego są inne, niż żaglówki. O ile stare, zmęczone żagle wciąż jeszcze będą nam służyć, o tyle usterki silnika trzeba usuwać na bieżąco i zwykle musi się tym zająć fachowiec. Kolejnym elementem, jaki należy uwzględnić, jest akwen, po jakim zamierzamy pływać. Koszty utrzymania jachtu morskiego są zwykle dużo wyższe, niż jednostki pływającej po śródlądziu.

Krótko mówiąc, jedyna rozsądna odpowiedź na pytanie „jacht własny czy czarterowany?” brzmi: to zależy. Mamy nadzieję, że dzięki powyższej analizie łatwo oszacujecie korzyści i znajdziecie właściwe dla siebie rozwiązanie.

Zobacz najlepsze oferty czarterów jachtów:

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI