Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Islandia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Islandia Islandia Islandia to dziwny kraj pełen ludzi, którzy wierzą w elfy, wulkanów (także czynnych), owiec i przepięknych, surowych krajobrazów.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Islandia »

Islandia położona jest w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, na granicy Morza Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego. Islandia posiada wiele  wulkanów, także czynnych - m.in. Heklę, Katlę, Askję, Grimsvötn, Hvannadalshnúkur (najwyższy szczyt kraju) oraz liczne gorące źródła oraz gejzery (jest ich w kraju ok. 750). Kraj w dużym stopniu wykorzystuje tanią energię geotermalną do ogrzewania mieszkań. Około 11 % kraju zajmują lodowce. Od ok. połowy maja do sierpnia na wyspie panuje tzw. dzień polarny, czyli jasno jest niemal całą dobę. Natomiast zimą, czyli grudniu i styczniu z kolei jasno jest zaledwie przez 2-3 godziny. Pogoda na Islandii bywa bardzo zmienna ale nie ma wielkich różnic temperatur: latem kształtują się one ok. 15 stopni natomiast zima w okolicach 0 stopni. Występują natomiast częste deszcze i wiatry.

Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta. W licznych zatokach i fiordach ulokowały się mniejsze lub większe osady. Głównym miastem państwa jest jego stolica Reykjavík. Główny międzynarodowy port lotniczy położony jest w Keflavíku. Szacuje się, że na Islandii żyje dwa razy więcej owiec niż ludzi a podstawą tutejszej gospodarki jest rybołówstwo.

Wyspę odwiedza ok. 1 mln turystów rocznie – a liczba turystów jest ograniczona ze względu na ochronę naturalnego piękna kraju.

Islandia słynie z przepięknych, surowych krajobrazów. Głównie skalistych, bo drzew rośnie tutaj bardzo niewiele. Warte odwiedzenia są Fiordy Zachodnie i Latrabjarg - najdalej wysunięte na zachód miejsce w Europie i największe na kontynencie lęgowisko ptactwa. Na klifie o długości 14 kilometrów spotkać można tysiące ptaków, w tym przesłodkie, lekko komiczne maskonury. Na terenie Fiordów Zachodnich warto przejechać się drogą 61 z Isafjordur do Holmavik. To najdziksza część Islandii, w której pełno jest gór, wodospadów, zatok, opuszczonych kościołów i pasących się koni.

Południowa Islandia  ma nam do zaoferowania widok na lodowiec Vatnajokull - przepiękne jaskinie i jezioro Jokulsarlon z błękitnymi  bryłami lodu dryfującymi po wodzie. Tutaj też znajduje się wulkan, który sprawił sporo kłopotu wszystkim pasażerom linii lotniczych w 2010 roku i demotywował swoja nazwą wszystkich dziennikarzy radiowych świata – Eyjafjallajokull z jego mrocznymi kraterami, ciemną ziemią, kolorowymi górami, skałami pokrytymi mchem  i gigantycznymi przestrzeniami.

W południowo-zachodniej Islandii wart zobaczenia jest Hveragerdi - wciąż aktywny teren ziemi pełen źródeł, wyziewów i gorących rzek.. To też jedno z ulubionych miejsc samych Islandczyków na spędzanie wolnego czasu. Będąc tutaj warto zajrzeć do Seljavallalaug – to basen geotermalny położony u stóp gór Eyjafjöll, uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Tu także znajduje się Złoty Krąg. Geysir, wodospad Gullfoss i Park Narodowy Thingvellir – tworzą Islandię w pigułce.

Wschodnia Islandia to Hengifoss, czyli trzeci co do wysokości wodospad Islandii oraz Jezioro Lagarflojt (w którym, według legendy, żyje oczywiście potwór)

Warto zajrzeć także na Półwysep Snefellsnes w Zachodniej Islandii. Centralną częścią tego regionu jest wulkan o tej samej nazwie, na szczycie którego znajduje się lodowiec.

Islandia Północna ma nam do zaoferowania okolice wulkanu Krafla. To bardzo kolorowe tereny, gdzie ciągle coś bulgocze, pali się i dymi. W Północnej Islandii znajduje się także Dettifoss, największy wodospad Europy oraz Krater Hverfjall, gigantyczny wygasły wulkan sprawiający dosyć posępne wrażenie.

Czarter jachtów odbywa się z Reykjaviku. 

 

Ciekawostki i porady:

• Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią.

• Do Reykjaviku z Polski latają tanie linie lotnicze Wizz Air. 

• wymiana waluty obcej na islandzką (i odwrotnie) następuje w oddziałach banków. Kurs ustalany jest centralnie i można go śledzić na stronach poszczególnych banków: https://www.landsbankinn.com/, https://www.islandsbanki.is/, https://www.arionbanki.is/.

•  zabronione jest przywożenie na Islandię surowych produktów żywnościowych: np. mięsa i wędlin nie poddanych przegotowaniu. Zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, niepasteryzowanego mleka i wyrobów mlecznych, surowych jaj, itp.

•  dozwolony jest wwóz sprzętu i odzieży wędkarskiej wcześniej używanych poza terenem Islandii, pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb innych państw o wykonanej dezynfekcji. W przypadku nie posiadania zaświadczenia, przedmioty te można wwieźć po dokonaniu uprzedniej dezynfekcji na koszt ich posiadacza

•  noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz.

•  Islandia jest krajem znanym ze swojej twórczości artystycznej - a dokładniej muzycznej. w kraju w ciągu roku odbywa się około 50 większych, mniejszych i całkiem dużych festiwali muzycznych.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Czy warto wierzyć opiniom internetowym?

Od razu wyjaśniamy – warto; trzeba jednak zachować rozsądek, podejrzliwość i… poznać parę tricków stosowanych przez agencje czarterowe/marketingowe. Dzięki temu dowiemy się, jakie są prawdziwe realia współpracy z daną firmą i unikniemy kosztownych pomyłek. A zatem – jak...

Czy warto płacić za cały czarter z góry?

Niektórzy armatorzy kuszą agencje (a co za tym idzie – również czarterujących) dodatkowymi rabatami za wpłacenie od razu całej kwoty za czarter jachtu. Czy takie rozwiązanie ma sens? Co zyskujemy, a czym tak naprawdę ryzykujemy, płacąc z góry za wakacje, które rozpoczną się...

Ile kosztuje wypożyczenie jachtu w Grecji?

Chcesz wiedzieć, jaka jest cena wynajmu jachtu w Grecji? Zastanawiasz się, czy Twój domowy budżet wytrzyma takie ekstrawagancje? Co możesz zrobić, wakacje pod żaglami były jak najtańsze? To proste – wystarczy, że przeczytasz poniższy artykuł! Zebraliśmy w nim wiele praktycznych...

Jak przygotować się do czarteru jachtu w Grecji?

Masz w planach czarter jachtu w Grecji? Chcesz rozpocząć przygotowania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, od czego zacząć – i o czym nie zapomnieć? W takim razie jesteś w najlepszym miejscu, by uzyskać rzetelne informacje na ten temat! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy...

Katamaran - co to jest? Wady i zalety łodzi typu katamaran

Zastanawiasz się, co to jest katamaran? Jakie są zalety oraz wady takich łodzi? Czy fajnie się nimi pływa? Czy wakacje na takiej jednostce są w zasięgu Twojej ręki, nawet jeżeli nie jesteś milionerem? Czytając poniższy artykuł, poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy...

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

NASZE MARKI